Main Ad

Οι βραβεύσεις της ΕΚΑΣΘ στη κοπή πίτας (Κυριακή, 28.1.2024)


Η Ε.ΚΑ.Σ.Θ. υποδέχεται τους καλύτερους του 2023 και βραβεύει προσωπικότητες του αθλητισμού στην καθιερωμένη γιορτή, στην κοπή της πίτας, την ερχόμενη Κυριακή (28.1.2024).

Στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Μουσείου, ο πρόεδρος Σάββας Λόρτος και το διοικητικό συμβούλιο της Ενωσης, με τη συμμετοχή του γ.γ. αθλητισμού Γιώργου Μαυρωτά και του προέδρου της ΕΟΚ Βαγγέλη Λιόλιου, θα τιμήσουν, αθλητές, και μαθητές που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους, προπονητές και παράγοντες, διαιτητές και βοηθοί διαιτητών.

Η κοπή της πίτας θα ξεκινήσει τις 11:30.

Τα τιμώμενα πρόσωπα και οι ομάδες που θα βραβευθούν είναι οι

Λάζαρος Κυρίζογλου για την προσφορά του στον αθλητισμό

Μπάνε Πρέλεβιτς για τη συνολική του προσφορά στο μπάσκετ

Λευτέρης Αρβανίτης (παράγοντας)

Πάρης Πετράς (παράγοντας)

Κατερίνα Καλαντίδου (πρώην αθλήτρια)

Κωνσταντίνος Βεργίνης  (πρώην αθλητής)

Γιώργος Σαχινίδης (αθλητής)

Μαρία Αργυρού (πρώην διαιτητής)

Φώτη Φωτιάδη (πρώην διαιτητής)

Νίκος Κεραμέας  (προπονητής)

Λίνα Τραμουντάνη (παράγοντας)

Αντώνης Αντωνιάδης (παράγοντας)

Βασίλης Καλφαλίδης (παράγοντας)

Νίκος Πετρουλάκης (δημοσιογράφος)

Αννα Χρήστου (πρώην βοηθός διαιτητή)

Θα βραβευθούν για την άνοδό τους:

Ο ΑΟ Αρετσούς (άνοδος στη Β΄ Εθνική)

Η γυναικεία ομάδα Ηρακλής ΝΕΟΣ ΓΣΘ 1908 (άνοδος στην Α1)


Η Ενωση θα τιμήσει τους αθλητές- μαθητές, που διέπρεψαν με τις επιδόσεις τους στο σχολείο. Συνολικά 230 μαθητές κλήθηκαν να λάβουν τιμητική διάκριση εκ των οποίων οι έξι αρίστευσαν!


Επίσης, θα βραβευθούν:

Η εφηβική ομάδα ΔΕΚΑ (3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα)

Η ομάδα νεανίδων του Παναθλητικού ΑΕΣ (2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα)

Η ομάδα κορασίδων του Άρη ΑΣ (2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα)

Θα τιμηθούν οι σχολικές ομάδες:

Των κοριτσιών των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη

Και των αγοριών του Ελληνικού Κολλεγίου για την κατάκτηση του πανελληνίου πρωταθλήματος σχολείων. 

Θα τιμηθούν οι προπονητές του αναπτυξιακού της Ένωσης:

Σταύρος Αντεδάκης, Γιάννης Μπιτζάνης, Ελεάνα Γιαννάτση, Απόστολος Καλαϊτζής, Γιώργος Κατσικάρης, Παύλος Σαββίδης, Δημήτρης Σταυρόπουλος και Βασίλης Βασιλειάδης. 

Η Ένωση θα τιμήσει και τους ομοσπονδιακούς προπονητές

Κώστα Παπαδόπουλο και Πέτρο Γκαϊτατζή για την κατάκτηση της 3ης θέσεις στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων. 

Τέλος, βραβεία ήθους θα απονεμηθούν σε επτά ομάδες της Ένωσης:

Παίδες: ΜΑΣ Ευάγγελος Μαντουλίδης, ΑΕΣ Μετεώρων

Κορασίδες: ΑΣ Πανόραμα, ΧΑΝΘ, ΜΑΟ Δημόκριτος, ΑΠΟ Θερμαικός Θέρμης

Νεάνιδες: ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς