Main Ad

Τα ΖΕΥΓΑΡΙΑ της ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ 2023-24

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ :

Στην προημιτελική φάση προκρίνονται (συνολικά 32 ομάδες):

  1. Οι πρώτες εννέα (9) ομάδες του 1ου ομίλου και οι  επτά (7) πρώτες του 2ου ομίλου, σύνολο δεκαέξι (16 ομάδες).
  2. Οι 1οι, 2οι,3οι και ο καλύτερος 4ος των ομίλων 3 έως 7 (16 ομάδες).

 

Οι δεκαέξι  (16) ομάδες του 1ου & 2ου ομίλου θα καταταγούν σύμφωνα με την βαθμολογία που έχουν μετά το πέρας της Α’ φάσης.

Θα ακολουθήσει κλήρωση με τις δεκαέξι (16) ομάδες από τους ομίλους 3 έως 7 που προκρίθηκαν και θα αγωνισθούν σε διπλούς αγώνες (μέσα-έξω). Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην έδρα της ομάδας από τους ομίλους 3 ως 7.

 

Η κατάρτιση των αγώνων μετά την κλήρωση είναι ως εξής:

 

Ν(1)

1ος (1ου ομίλου) ΔΕΚΑ–ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ ΑΣ

Ν(2)

2ος (1ου ομίλου) ΑΡΗΣ ΑΣ– ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ ΑΠΣ

Ν(3)

3ος (1ου ομίλου) ΠΑΟΚ ΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑΣ ΜΑΣ

Ν(4)

4ος (1ου ομίλου) ΧΑΝΘ– ΑΝΑΤΟΛΙΑ ΣΑΑΚ

Ν(5)

5ος (1ου ομίλου) ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΑΕΠΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΜΗΧ.ΑΣ

Ν(6)

6ος (1ου ομίλου) ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ ΜΑΣ 1 – ΦΟΙΝΙΚΑ ΑΕ

Ν(7)

7ος (1ου ομίλου) ΒΕΡΓΙΝΑ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ ΠΣ

Ν(8)

8ος (1ου ομίλου) ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ – ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 2

Ν(9)

9ος (1ου ομίλου) ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΑΔ.ΚΑΛΑΘ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚ.ΜΑΠΟ

Ν(10)

1ος (2ου ομίλου) ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΜΟ – ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ ΜΑΣ 2

Ν(11)

2ος (2ου ομίλου) ΜΕΝΤ – ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΑΝ.ΑΣ

Ν(12)

3ος (2ου ομίλου) ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ ΑΠΣ – ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ ΜΑΟ

Ν(13)

4ος (2ου ομίλου) ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ – ΑΡΕΤΣΟΥΣ ΑΟ

Ν(14)

5ος (2ου ομίλου) ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ.ΜΓΣ  – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΣ

Ν(15)

6ος (2ου ομίλου) ΑΕΤΟΣ ΦΙΛΥΡΟΥ –  ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΕΣ 1

Ν(16)

7ος (2ου ομίλου) ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ ΑΣ

 

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην έδρα της ομάδας από τους ομίλους 3 ως 7.

 

Η προημιτελική φάση θα διεξαχθεί τις ακόλουθες ημερομηνίες

1ος αγώνας – 24/2 ή 27/2

2ος αγώνας – 2/3 ή 5/3

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ :

 

Στην ημιτελική φάση προκρίνονται οι δεκαέξι (16) νικητές της προημιτελικής φάσης. Θα αγωνιστούν σε διπλούς αγώνες (μέσα-έξω) ως εξής:

 

Ν(17)

Ν 1 Ν 16

Ν(18)

Ν 2 Ν 15

Ν(19)

Ν 3 Ν 14

Ν(20)

Ν 4 Ν 13

Ν(21)

Ν 5 Ν 12

Ν(22)

Ν 6 Ν 11

Ν(23)

Ν 7 Ν 10

Ν(24)

                   Ν 8  Ν 9

 

Στον πρώτο αγώνα γηπεδούχοι θα είναι οι ομάδες από Ν1 έως Ν8.

Η ημιτελική φάση θα διεξαχθεί τις ακόλουθες ημερομηνίες

1ος αγώνας – 9/3 ή 13/3

2ος αγώνας – 16/3 ή 19/3

Το FINAL-8  θα ανακοινωθεί από την ΕΚΑΣΘ μετά το Τουρνουά ALBERT SCHWEITZER το  οποίο διεξάγεται στο Μανχαϊμ της Γερμανίας  από 30 Μαρτίου έως 6 Απριλίου 2024 και θα συμμετάσχει η Εθνική Ομάδα των ΕΦΗΒΩΝ (U18). Η προετοιμασία της ομάδας θα ξεκινήσει στις 26 Μαρτίου και η αναχώρησή της  θα είναι στις 29 Μαρτίου . Η επιστροφή της είναι προγραμματισμένη για τις 7 Απριλίου 2024.