Main Ad

Εθνική Εφήβων: Ελλάδα – Σερβία 57-89 (φωτoγραφίες)

=Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Μανχάιμ. Στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας ημέρας του τουρνουά “Άλμπερτ Σβάιτσερ” ηττήθηκε 89-57 από τη Σερβία, η οποία τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου. Η Ελλάδα μετά από την τριπλή ισοβαθμία με Σερβία και Ιταλία, βρέθηκε στην τρίτη θέση και αύριο (5/4) αντιμετωπίζει στις 16.30 την Ιαπωνία.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ (3-14, 4’20’’). Χρειάστηκε να περάσει το πρώτο πεντάλεπτο για να αρχίσει να βρίσκει ρυθμό και να μειώσει (12-16 στο  8’30’’, 14-18 στο 9’20’’).  Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο (20-24, 12’15’’), αλλά οι Σέρβοι αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση οδήγησαν ως το +16 (22-38, 16’50’’) ευστοχώντας από τα 6μ75. Η Ελλάδα προσπάθησε να πλησιάσει για μία ακόμη φορά με τον Παγώνη να διαμορφώνει το 34-45 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.


Πατρίκης και Λιοτόπουλος έφεραν την Ελλάδα μισό βήμα πιο κοντά (37-47, 22’) και ο Παγώνης έδωσε μονοψήφια τιμή στη διαφορά (38-47, 24’10’’). Οι Έλληνες διεθνείς έδειξαν καλύτερο πρόσωπο αμυντικά, κέρδισαν μάχες στη ρακέτα, αλλά ήταν άστοχοι. Η Σερβία από την άλλη βρήκε σταδιακά ξανά τον ρυθμό της για να φτάσει ως το +22 (42-64) κλείνοντας την τρίτη περίοδο και συνέχισε στον ίδιο δρόμο (50-79, 35′) ως το τελικό 57-89.

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-45, 42-64, 57-89

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Χαντζής 5 (1), Κομνιανίδης 3 (1), Λιοτόπουλος 11 (2), Καζαμίας, Αλεξάκης 10 (2), Ρουμελιώτης 2, Παγώνης 10 (1), Παπαζώτος 6, Πατρίκης 2, Τσαχτσίρας 4, Ξανθόπουλος 4, Μανθόπουλος


Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Αποτελέσματα – Πρόγραμμα

A’ Όμιλος

Ιαπωνία-Σλοβενία 50-97

Αυστραλία-Τουρκία 90-55

Γερμανία U18-Τσεχία 98-45

Β’ Όμιλος

Κίνα-Ελλάδα 60-77

Γερμανία U17-Αίγυπτος 53-72

Σερβία-Ιταλία 69-73

Κυριακή 31 Μαρτίου  

Α’ Όμιλος

Τουρκία-Ιαπωνία 74-68

Τσεχία-Αυστραλία 51-99

Σλοβενία-Γερμανία U18 67-78

Β’ Όμιλος

Ελλάδα-Γερμανία U17 70-57

Αίγυπτος-Σερβία 71-94

Ιταλία-Κίνα 109-85

Δευτέρα 1 Απριλίου

Α’ Όμιλος

Σλοβενία-Τσεχία 83-54

Ιαπωνία-Αυστραλία 67-93

Γερμανία U18-Τουρκία 89-56

Β’ Όμιλος

Γερμανία U17-Ιταλία 67-85

Ελλάδα-Αίγυπτος 91-57

Κίνα-Σερβία 75-99

Τετάρτη 3 Απριλίου

Α’ Όμιλος

Τσεχία-Ιαπωνία 59-62

Τουρκία-Σλοβενία 65-66

Αυστραλία-Γερμανία U18 89-75

Β’ Όμιλος

Αίγυπτος-Κίνα 94-88

Σερβία-Γερμανία U17 98-35

Ιταλία-Ελλάδα 74-82

Πέμπτη 4 Απριλίου

Α’ Όμιλος

Τουρκία-Τσεχία 63-68

Σλοβενία-Αυστραλία 56-93

Γερμανία U18-Ιαπωνία 61-67

Β’ Όμιλος

Ιταλία-Αίγυπτος 72-71

Γερμανία U17-Κίνα 62-63

Ελλάδα-Σερβία 57-89

Παρασκευή 5 Απριλίου

Θέσεις 9-12

14:00 (για την 11η θέση) Τουρκία-Γερμανία u17

16:15 (για την 9η θέση) Κίνα-Τσεχία

Θέσεις 5-8

14:15 Σλοβενία-Αίγυπτος (1)

16:30 Ελλάδα-Ιαπωνία (2)

Ημιτελικοί

18.45 Αυστραλία-Ιταλία (3)

21.00 Σερβία-Γερμανία U18 (4)

Σάββατο 6 Απριλίου

10:30 Ηττημένος 1-Ηττημένος 2 (θέσεις 7-8)

12:45 Νικητής 1-Νικητής 2 (θέσεις 5-6)

15:00 Ηττημένος 3-Ηττημένος 4 (θέσεις 3-4)

17:15 Νικητής 3-Νικητής 4 (Τελικός)

19:15 Τελετή Λήξης

Η κατάταξη

1.Αυστραλία 5-0

2.Γερμανία U18 3-2

3.Σλοβενία 3-2

4.Ιαπωνία 2-3

5.Τσεχία 1-4

6.Τουρκία 1-4

Β’ Όμιλος

1.Σερβία 4-1

2.Ιταλία 4-1

3.Ελλάδα 4-1

4.Αίγυπτος 2-3

5.Κίνα 1-4

6.Γερμανία U17 0-5

Μπορείτε να δείτε τους αγώνες σε live streaming ΕΔΩ