Main Ad

Εθνική Εφήβων: Ελλάδα – Ιαπωνία 79-77 (φωτογραφίες)

=Η Εθνική Εφήβων νίκησε 79-77 την Ιαπωνία στο Μανχάιμ με τον Λευτέρη Λιοτόπουλο να ευστοχεί με 11” να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Aύριο (6/4, 12.45) τελευταία μέρα του τουρνουά “Άλμπερτ Σβάιτσερ” η Ελλάδα θα αναμετρηθεί με την Σλοβενία για τις θέσεις 5-6.

Το… ντέρμπι των πρώτων λεπτών (13-12, 6’30’’) έδωσε τη σκυτάλη σε μια ελαφρά υπεροχή της ελληνικής ομάδας (22-17, 10’) στην πρώτη περίοδο. Η δεύτερη ξεκίνησε καλύτερα για τους παίκτες του Ιωσήφ Νικολαϊδη, οι οποίο κατάφεραν να φτάσουν ως στο +13 (32-19 στο 13’, 34-21 στο 14’10’’).

Η Ιαπωνία αντέδρασε με ένα 9-0 (34-30, 15’20’’) με το μικρό σερί της να διακόπτεται από τον Παγώνη (36-30, 15’40’’). Οι Ιάπωνες εύστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας πλησίασαν και πάλι (36-34, 16’20’’). Ο Αλεξάκης βρήκε το στόχο από τα 6μ75 έδωσε μια ανάσα στην ελληνική ομάδα (39-34, 17’20’’), η οποία έφτασε και στο +8 (42-34) και στο +13 (57-44, 26’10”) από τον Μανθόπουλο.

Η Ελλάδα διατήρησε το προβάδισμα (65-52, 30’20”) με την Ιαπωνία να αναζητά και να βρίσκει λύσεις, πλησιάζοντας στους επτά πόντους (67-60, 33’20”). O Χαντζής με ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 72-62 (35′) και με τρίποντο το 75-65 (35’40”), αλλά μία ακόμη αντεπίθεση έφερε και πάλι τους τυπικά φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ (76-71, 37’30”), οι οποίοι κατάφεραν και να ισοφαρίσουν (77-77, 39’30”). Ο Λιοτόπουλος ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στην ελληνική ομάδα γράφοντας το 79-77 με 11” στο ρολόι.

Δεκάλεπτα: 22-17,  44-37, 63-52, 79-77

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Χαντζής 11 (1), Κομνιανίδης 2 (10 α.), Λιοτόπουλος 21 (3), Καζαμίας, Αλεξάκης 16 (2), Παγώνης 8 (1), Παπαζώτος 2, Πατρίκης 9, Τσαχτσίρας 4, Χανθόπουλος 4, Μανθόπουλος 2



Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Αποτελέσματα – Πρόγραμμα

A’ Όμιλος

Ιαπωνία-Σλοβενία 50-97

Αυστραλία-Τουρκία 90-55

Γερμανία U18-Τσεχία 98-45

Β’ Όμιλος

Κίνα-Ελλάδα 60-77

Γερμανία U17-Αίγυπτος 53-72

Σερβία-Ιταλία 69-73

Κυριακή 31 Μαρτίου  

Α’ Όμιλος

Τουρκία-Ιαπωνία 74-68

Τσεχία-Αυστραλία 51-99

Σλοβενία-Γερμανία U18 67-78

Β’ Όμιλος

Ελλάδα-Γερμανία U17 70-57

Αίγυπτος-Σερβία 71-94

Ιταλία-Κίνα 109-85

Δευτέρα 1 Απριλίου

Α’ Όμιλος

Σλοβενία-Τσεχία 83-54

Ιαπωνία-Αυστραλία 67-93

Γερμανία U18-Τουρκία 89-56

Β’ Όμιλος

Γερμανία U17-Ιταλία 67-85

Ελλάδα-Αίγυπτος 91-57

Κίνα-Σερβία 75-99

Τετάρτη 3 Απριλίου

Α’ Όμιλος

Τσεχία-Ιαπωνία 59-62

Τουρκία-Σλοβενία 65-66

Αυστραλία-Γερμανία U18 89-75

Β’ Όμιλος

Αίγυπτος-Κίνα 94-88

Σερβία-Γερμανία U17 98-35

Ιταλία-Ελλάδα 74-82

Πέμπτη 4 Απριλίου

Α’ Όμιλος

Τουρκία-Τσεχία 63-68

Σλοβενία-Αυστραλία 56-93

Γερμανία U18-Ιαπωνία 61-67

Β’ Όμιλος

Ιταλία-Αίγυπτος 72-71

Γερμανία U17-Κίνα 62-63

Ελλάδα-Σερβία 57-89

Παρασκευή 5 Απριλίου

Θέσεις 9-12

(για την 11η θέση) Τουρκία-Γερμανία U17 88-51

(για την 9η θέση) Κίνα-Τσεχία 71-100

Θέσεις 5-8

Σλοβενία-Αίγυπτος 92-63 (1)

Ελλάδα-Ιαπωνία 79-77 (2)

Ημιτελικοί

18.45 Αυστραλία-Ιταλία (3)

21.00 Σερβία-Γερμανία U18 (4)

Σάββατο 6 Απριλίου

10:30 Αίγυπτος-Ιαπωνία (θέσεις 7-8)

12:45 Σλοβενία-Ελλάδα (θέσεις 5-6)

15:00 Ηττημένος 3-Ηττημένος 4 (θέσεις 3-4)

17:15 Νικητής 3-Νικητής 4 (Τελικός)

19:15 Τελετή Λήξης

Μπορείτε να δείτε τους αγώνες σε live streaming ΕΔΩ